Radość z zakupionego zegarka może się szybko przerodzić w rozczarowanie, zaś dumny właściciel akcesoriów marki Rolex, Tissot, G-Shock, Michael Kors, Geneva, Calvin Klein czy Tommy Hilfiger może okazać się użytkownikiem zwykłej podróbki. Jak rozpoznać i sprawdzić, czy nie trafiliśmy na fałszywy egzemplarz?
Jak rozpoznać falsyfikat?
Podróbki zegarków znanych marek, takich jak Rolex, Tissot, Michael Kors, Geneva, Calvin Klein, G-Shock czy Tommy Hilfigera, to prawdziwa plaga. Szacuje się, że rocznie rynek zalewa ok. 30 milionów fałszywych czasomierzy. Nie każdego oczywiście stać na to, żeby zakupić markowy zegarek u renomowanego producenta. Miłośnicy sztuki zegarmistrzowskiej poszukują więc często okazji. I choć wiele osób ma na tym polu spore sukcesy i może pochwalić się prawdziwymi perełkami, to równie dużo osób pada ofiarami oszustów, którzy wykorzystują naiwność klientów nie rozpoznających fałszywek.
Oryginalny? Rozpoznaj fałszywe elementy!
Część podróbek zegarków np. z logo Calvina Kleina, Tommy’ego Hilfigera, Genevy, Tissot czy Michaela Korsa, wykonanych prymitywnymi metodami, można rozpoznać gołym okiem. Sprawa komplikuje się w sytuacji, w której mamy do czynienia z wyrobem wykonanym starannie. Jednak i w takim przypadku nie jesteśmy na przegranej pozycji i możemy uniknąć nieudanego zakupu. Jak sprawdzić oryginalność zegarka?
W pierwszej kolejności - zróbmy rozpoznanie i sprawdźmy, jaką cenę proponuje producent i autoryzowani sprzedawcy. Zasada jest prosta: jeśli zegarek, np. Rolex, Tommy Hilfigera, Calvina Kleina, Geneva, Michaela Korsa lub Tissot, który wpadł nam w oko, jest dostępny w atrakcyjnej cenie (a zatem znacznie niższej niż ta, którą standardowo musimy zapłacić za oryginał), wówczas lepiej odpuśćmy zakupy.
Jak rozpoznać oryginał?
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z marką Tissot, Calvin Klein, Michael Kors, Tommy Hilfiger, Geneva, czy G-Shock, obejrzyjmy też dokładnie czasomierz, który jest przedmiotem sprzedaży. Oględziny rozpocznijmy od szczegółowego sprawdzenia dekla, koperty, indeksów i samego mechanizmu - ta czynność ułatwi nam rozpoznanie. Sposobem na wychwycenie nieprawidłowości będzie porównanie czasomierza ze zdjęciem oryginału. Jeśli takowym nie dysponujemy, zawsze możemy wybrać się jeszcze do autoryzowanego salonu i tam sprawdzić, jak powinien prezentować się oryginał. Bacznie przyjrzyjmy się także logo i nazwie marki. Tutaj fałszerze popełniają sporo błędów.
Jak jeszcze rozpoznamy autentyk? Większość czasomierzy marek Tissot, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Rolex, G-Shock, Michael Kors czy Geneva, posiada także numer seryjny, którego prawdziwość sprawdzimy na stronie producenta.
Zegarek Rolex - podróbka czy oryginał? Sprawdź to!
Jednym z najczęściej podrabianych czasomierzy na całym świecie pozostaje Rolex. Jest marzeniem wielu klientów, ale jego cena często staje na przeszkodzie powiększenia swojej kolekcji czasomierzy o ten model. Korzystają z tego fałszerze, którzy podrabiają je na dużą skalę. Jak rozpoznać fałszywy wyrób? Niewielu potrafi odwzorować detale, które świadczą o wyjątkowości oryginalnych akcesoriów. Autentyki mają m.in. pozłacany mechanizm z dwoma czerwonymi kołami. Cechą charakterystyczną czasomierzy Rolex jest także umieszczenie numeru seryjnego na końcówce bransolety. Jeśli po sprawdzeniu zabraknie któregoś z wymienionych elementów, odpuśćmy sobie zakup nieoryginalnego i podrobionego dodatku.
Zegarek Tissot - podróbka nie dorówna autentykowi
Oprócz Roleksów, fałszerze próbują także swoich sił w przypadku marek takich, jak Tissot. Szwajcarski producent ma wielu naśladowców. Podróbki najczęściej i najłatwiej sprawdzić i rozpoznać po tarczy, datowniku i totalizatorach. Charakterystyczne dla marki Tissot śrubki także lepiej wziąć po lupę - ich wykonanie nastręcza fałszerzom wielu trudności. Część z wymienionych elementów designu Tissota jest po prostu... domalowywana. Fałszerze często idą tu na skróty i pomijają te detale. Oryginalny Tissot ma także trójwymiarowe elementy cyferblatu. W podróbce, po sprawdzeniu, może się okazać, że części te będą zazwyczaj po prostu płaskie, co nijak ma się do rozwiązania zastosowanego w autentycznym egzemplarzu.
Zegarek G-Shock - podróbka, która cieszy się popularnością wśród... fałszerzy
Zegarek G-Shock to również popularny model, który pada ofiarą oszustów i który należy dokładnie sprawdzać. Zaniepokojenie powinny budzić mocne złocenia i oświetlenie, nierówno rozmieszczone indeksy czy niedbale przykręcone śruby. Po nich można rozpoznać, że ktoś chce robić nieuczciwy interes. G-Shock w wersji oryginalnej posiada geometrycznie i starannie wykonane elementy, które trudno odtworzyć bez szczegółowej znajomości rozwiązań stosowanych przez producenta. Istnieje też duża szansa na to, że w podróbce G-Shock dodatkowe funkcje nie będą działać. Jeśli więc mamy taką możliwość, przed zakupem przetestujmy model pod tym kątem.
Sprawdzaj oryginalność czasomierzy i rozpoznawaj podróbki! Calvin Klein, Michael Kors, Tommy Hilfiger i Geneva pod lupą
Oprócz Roleksa czy G-Shock, fałszerze równie często biorą też na celownik marki modowe produkujące czasomierze. Prym wiodą tutaj marki takie, jak: Michael Kors, Geneva, Calvin Klein czy zegarki Tommy Hilfiger. Jak rozpoznać fałszywy produkt? W przypadku większości marek, które prowadzą znane domy mody, plagiaty polegają na podobnych chwytach.
Michael Kors - podróbka zegarka tej marki może różnić się od autentycznego modelu wielkością i rodzajem czcionki na cyferblacie czy brakiem opakowania. Sprawdzajmy też pod tym kątem uważnie zegarki Geneva i Tommy Hilfiger - podróbki tych producentów także nie należą do rzadkości. Fałszywe egzemplarze posiadają także często nieudaną imitację paska, który będzie wykonany z gorszych jakościowo materiałów.
Kolejna marka z tej kategorii znana jest z tworzenia projektów bielizny, ale tak jak pozostali projektanci luksusowej odzieży, nie stroni od produkowania dodatków, takich jak zegarki Calvin Klein. Podróbki tych czasomierzy produkowane są w takiej ilości, że powinniśmy wykazać się wyjątkową czujnością podczas zakupu wyrobu z logo Calvina Kleina. Patrzmy bacznie na grawer i sprawdzajmy położenie charakterystycznych liter “C” i “K” względem siebie.