Promocje
Srebrny charms Ornamo Jabłko ORSCC1834
Srebrny charms Ornamo Jabłko ORSCC1834
59,00 zł 47,20 zł
szt.
Srebrny łańcuszek L8 "Linka" próba 925
Srebrny łańcuszek L8 "Linka" próba 925
63,00 zł 50,40 zł
szt.
Srebrny charms Ornamo Elegant ORSCC1812
Srebrny charms Ornamo Elegant ORSCC1812
69,00 zł 55,20 zł
szt.
Bransoletka damska Coeur De Lion 4509/30-700
Bransoletka damska Coeur De Lion 4509/30-700
349,00 zł 279,20 zł
szt.
Srebrny charms Ornamo Kot Pomyślności ORSCC1855
Srebrny charms Ornamo Kot Pomyślności ORSCC1855
69,00 zł 55,20 zł
szt.
Kolczyki Swarovski Attract Pierced Earrings 5509935
Kolczyki Swarovski Attract Pierced Earrings 5509935
325,00 zł 195,00 zł
szt.
Złoty pierścionek PANPIE1 próba 585
Złoty pierścionek PANPIE1 próba 585
2 110,00 zł 1 688,00 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak zegarek mierzy sen?

112.jpg

Producenci współczesnych zegarków oferują wiele udogodnień oraz funkcji. Część z nich może pomóc nam w lepszym monitorowaniu oraz zrozumieniu naszego organizmu, a także dostosowaniu trybu życia do naszych możliwości. Moduł pokazujący liczbę przebytych kroków, tętno w trakcie wzmożonego wysiłku czy pracę serca – to te parametry będziemy mieć pod kontrolą, korzystając z zegarków elektronicznych. Producenci oferują smartwatche, które czuwają także nad naszym snem. Odpoczynek, jak powszechnie wiadomo, ma niebagatelne znaczenie dla jakości naszego życia i dobrego samopoczucia. Warto więc zastanowić się nad zakupem urządzenia, które pozwoli nam sprawdzić, czy nasz sen jest higieniczny.

Osobisty monitor snu – zegarek, który zmierzy tętno i sprawdzi, ile czasu spędzamy w łóżku

Szacuje się, że w ciągu całego życia człowiek przesypia średnio 20 lat! Dorosły powinien przesypiać ok. 7-8 godzin dziennie, jeśli chce zapewnić sobie odpowiednią dawkę odpoczynku oraz czasu na regenerację organizmu. W przeciwnym wypadku, tracimy zdolność koncentracji, obniżeniu ulega także odporność na infekcje. Z punktu widzenia funkcjonowania człowieka ważna jest jednak nie tylko długość snu, ale również jego jakość. Jak jednak mierzyć sen i jego parametry? Możemy to zrobić samodzielnie właśnie przy użyciu nowoczesnych zegarków do monitoringu i pomiaru aktywności w trakcie spoczynku.

Jak zegarek mierzy sen?

Zegarek monitorujący sen bazuje na akcelerometrze oraz pulsometrze. Pierwszy z nich rejestruje i wykrywa ruch zegarka, a tym samym aktywność osoby śpiącej. Drugi natomiast, jak sama nazwa wskazuje, zbiera informacje na temat naszego tętna. Monitoring trwa przez całą noc, tj. przez cały czas, kiedy czasomierz jest na naszym nadgarstku. Tak zebrane dane pozwalają na określenie, ile trwa faza krótka i głęboka snu oraz czy nie zachodzą tu jakieś nieprawidłowości.

Sen dzieli się na powtarzalne fazy. Pierwsza z nich, zwana NREM, trwa ok. 80-100 minut. W tym czasie zapadamy w głęboką drzemkę, tętno podczas snu jest miarowe, nie poruszamy się, na aktywność naszych gałek ocznych jest nieznaczna. Później przychodzi czas na fazę REM. To właśnie wówczas w naszym mózgu powstają marzenia senne, co objawia się przyspieszonym biciem serca i podwyższonym tętnem oraz ruchem gałek ocznych. Śnimy około 15 minut, po czym cały cykl, wraz ze zmianą tętna, rozpoczyna się na nowo.

Jak sprawdzić wyniki pomiarów?

Zegarki monitorujące tętno oraz ruch użytkowników w trakcie spoczynku wyznaczają granicę poszczególnych faz i są cenną wskazówką. Wyniki pomiarów zazwyczaj przedstawione są przy użyciu czytelnych wykresów, do których użytkownik ma dostęp po ściągnięciu aplikacji. Wyniki monitoringu: (mierzenia długości i jakości snu) można więc łatwo i szybko porównać, tworząc zestawienia i w razie potrzeby wprowadzać zmiany, które mogą polepszyć jakość odpoczynku.

To, jak zegarek mierzy sen, zależy także od nas! Wykonaj poprawny monitoring snu

Nawet najlepsze wbudowane czujniki oraz funkcje do monitorowania nie spełnią swojej funkcji, jeśli będziemy użytkować smartwatcha niezgodnie z zaleceniami producenta. Ten zaś jasno wskazuje, że aby zmierzyć długość i aktywność w trakcie spoczynku) należy umieścić pulsometr w miejscu, w którym wyczuwalne jest nasze tętno. Technologia nadgarstkowego pomiaru tętna bazuje na monitorowaniu przepływu krwi przy użyciu specjalnych diod.

Smartwatch wykonujący pomiar tętna nie może być zbyć luźno ani zbyt ciasno zapięty, a pasek powinien być umiejscowiony w odległości około 1 centymetra od kości nadgarstka. Wszystkie pomiary będą także uzależnione od osobniczych cech użytkowniku. Nie zapominajmy o tym w trakcie odczytywania wyników, które w przypadku zegarków mierzących długość i jakość spoczynku będą zawsze podane w przybliżeniu i będą parametrami szacunkowymi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl