Promocje
Srebrny charms Ornamo Słodka Wiewiórka ORSCC1868
Srebrny charms Ornamo Słodka Wiewiórka ORSCC1868
69,00 zł 55,20 zł
szt.
Bransoletka męska Tommy Hilfiger 2790382
Bransoletka męska Tommy Hilfiger 2790382
360,00 zł 288,00 zł
szt.
Kolczyki Spark Kingdom Karo Golden Shadow KLGFMK6GS
Kolczyki Spark Kingdom Karo Golden Shadow KLGFMK6GS
213,00 zł 170,40 zł
szt.
Srebrny charms Ornamo Torebka w Kropki ORSCC1391
Srebrny charms Ornamo Torebka w Kropki ORSCC1391
89,00 zł 71,20 zł
szt.
Bransoletka Swarovski Exalta 5643755
Bransoletka Swarovski Exalta 5643755
445,00 zł 356,00 zł
szt.
Srebrny naszyjnik napis LOVE SL-Z1769N
Srebrny naszyjnik napis LOVE SL-Z1769N
99,00 zł 79,20 zł
szt.
Naszyjnik Swarovski 5644683
Naszyjnik Swarovski 5644683
695,00 zł 556,00 zł
szt.
Srebrny charms Ornamo Straszna Twarz ORSCC181
Srebrny charms Ornamo Straszna Twarz ORSCC181
69,00 zł 55,20 zł
szt.
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak powstają sztuczne diamenty i czym różnią się od naturalnych?

72.jpg

Jak powstają sztuczne diamenty i czym różnią się od naturalnych?

Kupując biżuterię, warto wiedzieć, z jakich materiałów powstała. Znajomość różnic pomiędzy poszczególnymi surowcami pozwala bowiem dopasować produkt jubilerski do własnych oczekiwań. Mając świadomość, że mimo podobnego nazewnictwa sztuczny diament nie jest tym samym co wyrób syntetyczny, unikniesz rozczarowania i podejmiesz lepsze decyzje zakupowe.

Jak się robi sztuczne diamenty i czy są one wartościowe? Czym różnią się od naturalnych kamieni? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Kamienie powstające w naturze i w laboratorium

Diamenty syntetyczne często mylone są z imitacjami diamentów, co jest błędem.
Diamenty syntetyczne często mylone są z imitacjami diamentów, co jest błędem.

Podstawowym kryterium podziału kamieni używanych do zdobień jest rozróżnienie na: surowce pochodzenia naturalnego oraz na te materiały, które w całości lub tylko w pewnym stopniu zostały zrobione przez człowieka.

Chociaż nowoczesne technologie umożliwiają otrzymywanie syntetycznych diamentów jubilerskich, których bez specjalistycznej aparatury nie da się odróżnić od tych naturalnych, to właśnie wydobywane w kopalniach rubiny, szmaragdy i inne kamienie naturalne stanowią od wieków symbol prawdziwego bogactwa. Ich cena w sklepach jest zresztą o wiele wyższa niż produktów wytwarzanych przez człowieka.

Czy jednak diamenty powstające w laboratoriach są mniej prawdziwe niż te pochodzące z ziemi? Wbrew pozorom wcale tak nie jest. Wiele zależy jeszcze od tego, czy wybierzesz sztuczne albo syntetyczne diamenty jubilerskie czy imitacje. Te ostanie często przywodzą na myśl negatywne skojarzenia. Imitacja to bowiem wyrób, który jedynie przypomina kamień odkryty w naturze, jednak nie jest jego wiernym odwzorowaniem. Posiada tylko pewne cechy związane z wyglądem, które go do niego upodabniają.

Imitację ciężko byłoby więc nazwać pełnowartościowym elementem. Zazwyczaj jest ona częścią taniej biżuterii, od której nie wymaga się ani szczególnej trwałości, ani elegancji. Czym innym są jednak syntetyczne i sztuczne diamenty otrzymywane w laboratoriach. Wśród nich można znaleźć wiele interesujących błyskotek, nie ustępujących w niczym naturalnym kamieniom.

Cechy sztucznych i syntetycznych diamentów - czym się różnią?

Syntetyczne diamenty są tańsze od naturalnych, choć nie zawsze tak było.
Syntetyczne diamenty są tańsze od naturalnych, choć nie zawsze tak było.

Jesteś ciekaw, jak powstaje diament? Przede wszystkim istnieje znaczna różnica pomiędzy kamieniami sztucznymi a syntetycznymi.

Sztuczne diamenty to takie, które nie powstają z inspiracji tym, co można znaleźć w kopalniach. Takie kamienie są nie tylko robione, ale też wymyślane w laboratoriach. Nie mają swoich odpowiedników w naturze, więc zarówno projekt takiego sztucznego kamienia, jak i realizacja stanowi dzieło specjalistów. Do tej kategorii można zaliczyć na przykład popularne cyrkonie, które posiadają atrakcyjny wygląd i pięknie się mienią. Częstym wyborem w naszym sklepie jubilerskim są pierścionki zaręczynowe z cyrkoniami, którym nie można odmówić subtelnego uroku.
Z kolei otrzymywanie syntetycznych diamentów jubilerskich polega na odtworzeniu wszystkich cech naturalnego kamienia, co robi się to na przykład metodami HPHT i CVD. Taki produkt jest dosłownie identyczny, jak jego odpowiednik wydobyty w kopalni. Pod względem charakterystyki, właściwości chemicznych czy fizycznych w niczym nie różni się od produktu pochodzącego w stu procentach z natury. Jakie są zatem różnice? Niewidoczne gołym okiem, jednak można je zaobserwować za pomocą profesjonalnej aparatury.

Obecnie w sklepach jubilerskich syntetyczne diamenty kupisz taniej, mimo iż pod względem cech, są takim samym kamieniem, jak naturalny odpowiednik. Kiedyś, gdy technologie nie były tak rozwinięte, syntetyczne wyroby były nawet droższe od tych naturalnych. Oczywiście jako klient musisz być dokładnie poinformowany o tym, który typ produktu proponuje sprzedawca.

Jak powstają kamienie rekonstruowane i składane?

Istnieją jeszcze inne typy błyskotek, które również można kupić w sklepach jubilerskich. Są nimi kamienie rekonstruowane oraz takie, które składają się z kilku różnych części. W przypadku tych pierwszych możesz mieć do czynienia ze wszystkimi typami kamieni: zarówno tymi powstającymi w laboratoriach, jak i naturalnymi. Są to po prostu ozdoby, które zrobiono poprzez połączenie kilku fragmentów, na przykład trzech drobnych kawałków rubinu czy cyrkonii.
Diamenty rekonstruowane to natomiast te produkty, które zostały sztucznie upiększone. Przez to, że poprawia się ich wygląd i na przykład maskuje znajdujące się na nich rysy, kamienie tracą na wartości. Prezentują się jednak równie dobrze jak naturalne minerały niepoddawane takim działaniom. Z tego względu ważne jest, aby klient był poinformowany o tym, że kupowany przez niego kamień był "naprawiany” w laboratorium.

Wybierz sprawdzony sklep

Ponieważ nie znając się na kamieniach czy innych surowcach, z których robi się biżuterię, można łatwo przepłacić, najlepiej korzystać ze sprawdzonych sklepów jubilerskich. Uczulaliśmy już na to przy okazji innych wpisów na blogu, jednak to ważne, aby pamiętać o sprawdzeniu miejsca, w którym planujesz dokonać zakupu ozdób. Dzięki temu będziesz miał pewność, że cena jest odpowiednia do produktu i rzeczywiście otrzymujesz wyrób, którego oczekiwałeś.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl