Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Jak nosić pierścionki?

30.jpg

Jak nosić pierścionki? Kilka przydatnych rad dla miłośników biżuterii

Współcześnie projektowana biżuteria, zwłaszcza pierścionki, nie jest już zarezerwowana tylko dla narzeczonych czy młodych par, ale również dla singielek. Dynamicznie zmieniające się w branży jubilerskiej trendy zapewniają niezwykłą różnorodność produktów, obok których nie sposób przejść obojętnie. Mimo że obecnie nie przywiązuje się aż tak dużej wagi do noszenia biżuterii na konkretnych palcach, warto znać podstawowe symboliczne znaczenia umiejscowienia pierścionków.

Najpopularniejsze materiały jubilerskie

Bogaty wybór dostępnych modeli pierścionków sprawia, że każdy znajdzie produkt idealnie dopasowany do indywidualnego stylu. Wspomnianą różnorodność gwarantuje m.in. wielość materiałów wykorzystywanych do produkcji pierścionków. Najczęściej spotykanymi są:

  • złoto,
  • srebro,
  • platyna
  • złoto różowe.

Sprawia to, że nawet kobieta o największych wymaganiach jest w stanie wybrać coś dla siebie. Dodatkowo, obecna dziś na rynku biżuteria zaskakuje również swoim designem. Do wyboru mamy bowiem minimalistyczne pierścionki, te z nieco większymi kamieniami, a także ciekawe zestawy na dwa czy trzy palce. Kruszce wykorzystywane do ozdabiania biżuterii również są dość zróżnicowane, dzięki czemu w bardzo łatwy sposób można znaleźć pierścionek na własną kieszeń. Oprócz tanich i popularnych cyrkonii czy droższych diamentów, coraz częściej można spotkać także pierścionki z kamieniami naturalnymi. Wszystko to sprawia, że branża jubilerska jest niezwykle dynamicznym, aktywnym sektorem, posiadającym wielu klientów.

Jak nosić pierścionki?

Co oznaczają pierścionki na poszczególnych palcach? - to prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań w salonach jubilerskich. Motywowane jest to oczywiście chęcią dowiedzenia się, czy noszenie biżuterii na konkretnym palcu ma jakieś znaczenie. Zazwyczaj, oprócz tradycyjnego zakładania pierścionka zaręczynowego na palec serdeczny, niewiele osób ma pojęcie jaką symbolikę może nieść zakładanie biżuterii na pozostałe palce.

Dlaczego pierścionek nosi się na palcu serdecznym?

Zasadniczo na palcu serdecznym powinno nosić się tylko pierścionek zaręczynowy. Mimo że dziś nie wyobrażamy sobie momentu zaręczyn bez tego elementu biżuterii, oświadczyny nie zawsze wiązały się z ofiarowaniem pierścionka. Kiedyś, dwójkę ukochanych łączyła przed ślubem jedynie umowa przedślubna - dopiero później został wprowadzony zwyczaj darowania biżuterii, która to miała być dla kobiety zabezpieczeniem w razie zerwania ze strony mężczyzny. Moda ta szybko dotarła z Ameryki do Europy, a dziś pierścionek jest nieodłącznym elementem każdych oświadczyn.

Spory o to, na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy trwają po dziś dzień. Zasadniczo decydują kwestie wygodny i komfortu kobiety, jednak sięgając do źródeł historycznych dowiadujemy się, że w Polsce powinno się go nosić na lewej dłoni, odwrotnie niż w większości krajów. Zwyczaj ten utarł się w XIX wieku - noszono wtedy obrączki ślubne na lewej dłoni, natomiast wdowy przekładały je na prawą. Jednakże, po klęsce powstania styczniowego na znak żałoby, także mężatki zaczęły przekładać swoje obrączki na prawą dłoń. Sprawiło to, że do dnia dzisiejszego to właśnie prawa ręka zarezerwowana jest dla obrączki ślubnej. Jako że pierścionek zaręczynowy ma za zadanie "trzymać" to miejsce dla obrączki, w dniu ślubu przenosi się go z dłoni prawej na lewą.

Wszystko to jednak sprowadza się do kwestii nie na której dłoni, ale na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Według tradycji, powinien to być palec serdeczny, ponieważ jest on metaforą przyjęcia oświadczyn i zapowiedzi nadchodzących zaślubin. Poza tym, to symbol radości oraz miłości, zatem oczywistym jest, że to właśnie na nim powinien spoczywać pierścionek zaręczynowy czy ślubna obrączka.

Pierścionki – jak nosić je na kciuku i palcu wskazującym?

Pierścionek na palcu wskazującym w kręgu chrześcijańskim symbolizuje status, a także wysoka pozycję społeczną konkretnej osoby. Wywodzi się to z tradycji, według której średniowieczni biskupi to właśnie na tym palcu nosili swoje pierścienie. Uważa się również, że osoby decydujące się na noszenie pierścionka na tym palcu pragną podkreślić swoją pozycję oraz wzbudzić zaufanie wśród innych.

Jeśli chodzi natomiast o pierścionek na kciuku, jego noszenie oznacza obecnie dużą otwartość na modę i wszelkie trendy. W starożytnej Grecji noszenie pierścionka właśnie na tym palcu oznaczało dbałość o siłę i witalność, pełnił on zatem funkcję talizmanu.

Co oznaczają pierścionki noszone na małym i środkowym palcu?

W przypadku małego palca, w niektórych kulturach noszenie na nim pierścionka może sugerować powiązania ze światem przestępczym. Wiąże się to z tym, że bywa on symbolem przywiązania do określonego kręgu, grupy czy klanu. To właśnie na nim noszono, jeszcze do XIX wieku, rodowe sygnety. Co oznacza jednak zakładanie pierścionka na palec środkowy? Bez wątpienia, to na nim nosimy w pierwszej kolejności pierścionki, które nie są zaręczynowymi. Według psychologów jest to próba dodania sobie pewności siebie, a także wzmocnienia własnego poczucia bezpieczeństwa. Poza tym, w chińskiej filozofii uważa się, że pierścionek na tym miejscu pomaga łatwiej odnaleźć w życiu równowagę oraz balans. Dodatkowo ma on również wspomagać w odróżnianiu dobra od zła.

Symboliczne znaczenie tradycji a moda

Historyczne i kulturowe uzasadnienia dla noszenia pierścionków na konkretnym palcu współcześnie funkcjonują na zasadzie ciekawostki, aniżeli głównego wyznacznika biżuteryjnych wyborów. Dynamicznie zmieniające się trendy w branży modowej oraz jubilerskiej sprawiają, że nieustannie pojawiają się nowe rozwiązania, a stare podlegają ciągłym modyfikacjom. Warto jednak znać ogólnie przyjęte "reguły" dotyczące lokalizacji pierścionków - będą one szczególnie przydatne w przypadku np. otrzymania od lubego pierścionka zaręczynowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl